INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol Fabiani  

 
 
1716-11-01 - po 9 IV 1791
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fabiani Karol (1716–w lub po 1791), jezuita, kaznodzieja łęczycki, kanonik kaliski, urodził się 1 XI w województwie krakowskim. Wstąpił do jezuitów w r. 1732, śluby zakonne złożył 1 II 1750. Skończywszy filozofię uczył w szkołach niższych przez cztery lata, słuchał teologii w Krakowie, następnie przez 11 lat był nauczycielem, kaznodzieją i misjonarzem w Łucku, Chełmnie, Żywcu i Krośnie, wreszcie został magistrem nowicjuszów w Krakowie; od 2 II 1772 był rektorem kolegium jezuickiego w Poznaniu aż do zniesienia zakonu. Po kasacie jezuitów F. osiadł na stałe w Łęczycy. Wiosną r. 1775 został mansjonarzem i kaznodzieją »ordynaryjnym« przy kościele parafialnym łęczyckim, od 26 V t. r. był już dziekanem kolegium mansjonarzy, w marcu zaś 1777 objął funkcję kaznodziei szkół województwa łęczyckiego. W tym czasie, w »Roku Jubileuszowym« (1776), odprawił na żądanie zwierzchności po raz ostatni w życiu misję we farze łęczyckiej, owocem której było zebranie wygłoszonych przez niego kazań i wydanie w formie książki (1783). Jesienią r. 1779 dostąpił godności kanonika kaliskiego pozostając zarazem w obowiązkach duszpasterskich w Łęczycy do r. 1784. Odtąd był tylko kanonikiem kaliskim. Zasłużony duszpasterz, przyczynił się do ufundowania kaplicy z ołtarzem w kościele parafialnym łęczyckim. Głównym polem działania F-go było kaznodziejstwo, które mu wiele przysporzyło sławy u współczesnych i potomnych, czego dowodem są liczne publikacje jego kazań i powtórne wydania w ciągu całego XIX stulecia. Do najcelniejszych jego książek należą: Misya apostolska do pokuty i powstania z grzechów prowadząca… (3 części, Kalisz 1783); Kazania na niedziele całego roku… (3 części, Kalisz 1786 i 1787); Kazania na święta, które się uroczystym obrządkiem w kościele Bożym obchodzą… (2 tomy, Kalisz 1788); Kazania o męce Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa… (Kalisz 1788); Kazania przygodne na dni Świętych pańskich… (Kalisz 1790). Do najpopularniejszych zbiorów kazań F-go należy Misya apostolska, która doczekała się trzech wydań. F. Zmarł po 9 IV 1791.

 

Pelczar J. ks., Zarys dziejów kaznodziejstwa w Polsce, Kr. 1917, wyd. II; Witanowski R. M., Monografia Łęczycy, Kr. 1898; Załęski St. ks., Jezuici w Polsce, Lw. 1902, t. III, cz. II; Enc. Jezuitów; Enc. kośc… ks. M. Nowodworskiego, W. 1874, t. V; Podr. enc. kośc., W. 1907, t. XI–XII. – Arch. Diecezjalne w Łodzi: akta parafialne i księgi metrykalne parafii Łęczyca.

Roman Kaczmarek

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.